Wojciech Kaptur

    Wojciech Kaptur

    Zapytaj eksperta

    13.07.2013

    W jaki sposób należy opodatkować należne wspólnikowi spółki komandytowej odsetki od udziału kapitałowego?

    Na podstawie art. 53 w zw. z art. 103 kodeksu spółek handlowych (ksh) wspólnik w spółce komandytowej ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę.


    Odsetki wypłacane z tego tytułu stanowią, zdaniem organów podatkowych (m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Opolu z 16.08.2000 r. sygn. PF-II-005/15/GA/04), przychód z tzw. innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Oznacza to w praktyce, że przychód z odsetek wypłacanych od udziału kapitałowego będzie opodatkowany według skali podatkowej bez możliwości wyboru tzw. stawki liniowej i nie będzie mógł być rozliczony łącznie z przychodami i kosztami z działalności gospodarczej. Przykładowo przychodu z odsetek wypłacanych na podstawie art. 53 w zw. art. 103 ksh nie będzie można pomniejszyć o stratę z działalności gospodarczej.

     

    Warto też podkreślić, że analizowane odsetki nie stanowią przychodu z kapitałów pieniężnych (jak np. odsetki od pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika). W konsekwencji, spółka komandytowa wypłacająca wspólnikowi odsetki od jego udziału kapitałowego nie będzie pełniła roli płatnika (tj. nie będzie zobowiązana do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku do urzędu skarbowego). Wspólnik będzie więc zobowiązany do samodzielnego wykazania tego przychodu w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36 w części D, w wierszu 8 Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7 (w tym emerytury - renty z zagranicy).


    Należy również pamiętać, że odsetki wypłacane od udziału kapitałowego nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów wspólników (art. 23 ust.1 pkt 9 ustawy o PIT i art. 16 ust 1 pkt 13 ustawy o CIT).


    Wspólnicy mogą w umowie spółki wyłączyć prawo do żądania odsetek od ich udziałów kapitałowych. Nie wywoła to po ich stronie żadnych negatywnych skutków podatkowych.

     

    Wojciech Kaptur, Piotr Klebieko

    Tagi PIT spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi PIT spółka komandytowa