Martyna Kunke

    Martyna Kunke

    Zapytaj eksperta

    20.07.2017

    Spółka komandytowa – coraz więcej zmian dokonasz przez Internet!

    Spółka komandytowa – coraz więcej zmian dokonasz przez Internet!

    Założenie spółki komandytowej przez Internet było początkowo znacznie utrudnione ze względu na błędy występujące w systemie informatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości. Usterki zostały jednak naprawione, a system został wzbogacony o dodatkowe funkcje.

     

    Komandytowa przez Internet – to w końcu możliwe!

     

    O problemach związanych z rejestracją spółki komandytowej przez Internet pisaliśmy w artykule Komandytowa przez Internet?. Z powodu niedociągnięć systemu informatycznego, założenie spółki komandytowej było wówczas uzależnione od interpretacji konkretnego referendarza rozpatrującego wniosek o wpis spółki do rejestru.

     

    Błędy uniemożliwiające założenie spółki komandytowej przez Internet zostały jednak naprawione i aktualnie można założyć spółkę komandytową bez wychodzenia z domu!

     

    Do założenia przez Internet spółki komandytowej konieczne jest tylko posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego (weryfikowanego przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu) albo podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

     

    Przez Internet zmienisz też siedzibę i przedmiot działalności...

     

    Ustawodawca zrobił także kolejny krok ku informatyzacji czynności związanych z funkcjonowaniem spółek. Aktualnie możliwe jest również dokonywanie przez Internet zmian umowy spółki komandytowej. Ale dotyczy to tylko spółek założonych przez Internet, i to tylko tych, których umowa nie była do tej pory zmieniana w formie aktu notarialnego.

     

     ... ustanowisz prokurę i zmienisz adres siedziby!

     

    Dodatkowo, za pośrednictwem systemu informatycznego można powołać prokurenta spółki komandytowej, jak również podjąć uchwałę o zmianie adresu spółki (w ramach tej samej miejscowości).

     

    Najsłabszym elementem systemu wydaje się moduł przeznaczony do zatwierdzania sprawozdań finansowych. Wzór protokołu posiedzenia wspólników jest bowiem znacznie okrojony i zawiera wyłącznie uchwałę w przedmiocie zatwierdzenia poszczególnych części sprawozdania. Nie zawiera on natomiast innych uchwał, które powinny zostać podjęte przy okazji zatwierdzania sprawozdań (np. uchwały o podziale zysku czy pokryciu straty).

     

    Sprzedaż ogółu praw i obowiązków oraz rozwiązanie spółki bez wychodzenia z domu

     

    Do systemu teleinformatycznego została także wprowadzona funkcja, która umożliwia zbycie ogółu praw i obowiązków w spółce założonej przez Internet. Za pośrednictwem Internetu można również rozwiązać spółkę komandytową i powołać jej likwidatorów.

     

    Martyna Kunke

    Tagi spółka komandytowa założenie spółki

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi spółka komandytowa założenie spółki