Wojciech Kaptur

    Wojciech Kaptur

    Zapytaj eksperta

    11.09.2013

    Nowa wersja projektu nowelizacji

    Nowa wersja projektu nowelizacji

    Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy?  oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?.

     

    Ministerstwo Finansów i Rządowe Centrum Legislacji opublikowały ostateczną wersję projektu nowelizacji ustaw podatkowych wprowadzających opodatkowanie spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

     

     

    Projekt ma wkrótce trafić do Sejmu. Jeśli ustawa przejdzie cały proces legislacyjny i zostanie ogłoszona do końca listopada zmiany wejdą w życie już od 1 stycznia 2014 r. Obecna wersja projektu nie zawiera niestety przepisów odraczających objęcie spółek komandytowych CIT do 2015 r. Na późniejsze opodatkowanie podatkiem dochodowym mogą liczyć tylko spółki, które przyjęły rok obrotowy inny niż kalendarzowy. Zgodnie z ustaleniami z posiedzenia Rady Ministrów z projektu nowelizacji usunięto wszelkie propozycje dotyczące innych kwestii niż opodatkowenie spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych (np. cienkiej kapitalizacji, opodatkowania tzw. dywidend rzeczowych, wymiany udziałów). Zmiany te mają być wprowadzone odrębnym projektem - na razie nie wiadomo kiedy miałby on wejść w życie.

    Dnia 17 września projekt ten został skierowany przez Radę Ministrów do Sejmu i został oznaczony jako druk sejmowy nr 1725. Pierwszeczytanie odbyło się 25 września.

     

    Wspólnikom spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych doradzamy zastanowienie się nad dalszym funkcjonowaniem ich spółek, warto już teraz przygotować się na nowe przepisy, wielu zmian nie da się bowiem przeprowadzić na ostatnią chwilę w grudniu. O niektórych rozwiązaniach, które pozwolą na uchronienie się przed negatywnymi skutkami nowelizacji, piszemy w artykułach Co dalej ze spółką komandytową? oraz Przekształcenie spółki komandytowej w jawną? A może w spółkę z o.o.?

     

    Wojciech Kaptur

     

    Tagi CIT PIT

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi CIT PIT