Wojciech Czernik

    Wojciech Czernik

    Zapytaj eksperta

    04.11.2011

    Komandytariusz wykonuje na rzecz spółki komandytowej, w której jest wspólnikiem pracę, która nie jest zarządzaniem spółką. Komandytariusz otrzymuje jedynie udział w zysku spółki. Czy sytuacja taka rodzi jakieś ryzyko prawne?

    Komandytariusz wykonuje na rzecz spółki komandytowej, w której jest wspólnikiem pracę, która nie jest zarządzaniem spółką. Komandytariusz otrzymuje jedynie udział w zysku spółki. Czy sytuacja taka rodzi jakieś ryzyko prawne?

    Z podatkowego punktu widzenia negatywnym skutkiem przedstawionej sytuacji jest to, że pozostali wspólnicy w spółce komandytowej będą zobowiązani rozpoznać przychód z tzw. nieodpłatnych świadczeń. Wysokość tego przychodu będzie odpowiadała wynagrodzeniu jakie powinno być, zgodnie z zasadami rynkowymi, wypłacane wspólnikowi za jego pracę na rzecz spółki. Każdy ze wspólników (poza tym, który nieodpłatnie pracuje na rzecz spółki) uzyska przychód z tego tytułu zgodnie z proporcją wynikającą z prawa do udziału zysku spółki komandytowej.

     

    Przykładowo: w spółce komandytowej jest trzech wspólników: wspólnik A – 20 % udziału w zysku, wspólnik B – 70 % udziału w zysku i wspólnik C – 10 % udziału w zysku. Wspólnik C świadczy na rzecz spółki nieodpłatnie pracę, a rynkowa wartość tego świadczenia to 2.000 zł. W takiej sytuacji na gruncie prawa podatkowego:

     

    - wspólnik A osiągnie przychód podatkowy w kwocie 400 zł;

    - wspólnik B osiągnie przychód podatkowy w kwocie 1.400 zł;

    - wspólnik C nie osiągnie przychodu podatkowego ponieważ w istocie będzie świadczył pracę „sam dla siebie”.

     

    Należy jednak wskazać, że powyższe ustalenia nie dotyczą sytuacji, w której wspólnik wniósł do spółki wkład w postaci własnej pracy. W takim przypadku nie mamy bowiem do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem: w zamian za swoją pracę wspólnik uzyskuje m.in. prawo do udziału w zyskach spółki komandytowej.


    Warto też pamiętać, że wynagrodzenie za pracę wspólnika dla spółki co do zasady nie może dla tego wspólnika stanowić kosztu podatkowego w odniesieniu do przychodów generowanych przez spółkę komandytową (szerzej o tej kwestii piszemy tutaj).


    W pozostałym zakresie opisana sytuacja nie przedstawia żadnych innych istotnych ryzyk prawnych.

    Tagi księgowość PIT

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi księgowość PIT