Wojciech Czernik

    Wojciech Czernik

    Zapytaj eksperta

    28.03.2011

    Jestem vatowcem, zamierzam aportować do sp.k materiały budowlane, czy poza rozliczeniem tej transakcji w VAT będzie trzeba zapłacić również PCC?

    Tak, spółka komandytowa (a w konsekwencji jej wspólnicy) będzie zobowiązana do zapłacenia 0,5% podatku od czynności cywilnoprawnych od wartości aportu. Ze względu na art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o PCC  do takiej operacji nie będzie można zastosować zasady „wykluczania” PCC przez VAT. Zazwyczaj bowiem jeśli dana czynności jest opodatkowana VAT to nie podlega PCC (jest tak np. w przypadku umowy sprzedaży).

     

    W przypadku wniesienia aportu mamy jednak do czynienia z dwiema czynnościami:
    1) wniesieniem przedmiotu aportu, która jako dostawa towarów podlega VAT, oraz
    2) zmianą umowy spółki komandytowej, która podlega PCC.

     

    Organy podatkowe powszechnie wskazują, że opodatkowanie lub zwolnienie z VAT wniesienia aportu w żaden sposób nie oddziałuje na opodatkowanie aportu w zakresie PCC (m.in. w interpretacjach IS w Katowicach z 04.01.2011 r., sygn. IBPBII/1/436-258/10/HK, i Ministra Finansów z 25.03.2010 r. PL/LM/830/6/CHI/2010/75).

     

    W konsekwencji często trzeba będzie zapłacić zarówno VAT jak i PCC. Ten niekorzystny stan rzecz pogarsza jeszcze brak możliwości zaliczenia PCC od aportu do kosztów uzyskania przychodów na gruncie podatku dochodowego. Pisaliśmy już o tej kwestii tutaj.

    Tagi PCC VAT

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi PCC VAT