Powrót do kategorii

Jak przekształcić działalność gospodarczą w spółkę komandytową?


Magdalena Bobowicz

Magdalena Bobowicz

26 lipca 2017 r.

Poleć Drukuj
Zapytaj specjalistę

Tagi przekształcenie spółka komandytowa
Poleć

Jak przekształcić działalność gospodarczą w spółkę komandytową?

 

Na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę komandytową decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Nic dziwnego – przekształcenie w spółkę komandytową przynosi przedsiębiorcom wymierne korzyści. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak przekształcić działalność gospodarczą w spółkę komandytową!

 

Kiedy rozważać przekształcenie działalności gospodarczej?

 

Prowadzisz działalność gospodarczą? Chciałbyś ograniczyć swoją osobistą odpowiedzialność? Chcesz przyjąć do firmy wspólnika? Chcesz zapewnić bezproblemowe kontynuowanie działalności firmy w razie Twojej śmierci? A może po prostu chcesz wejść na wyższy poziom organizacji swojego biznesu? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, powinieneś rozważyć przekształcenie Twojej działalności w spółkę komandytową. Tylko spółka komandytowa pozwoli Ci osiągnąć wszystkie powyższe korzyści, zachowując jednocześnie walory jednoosobowej działalności gospodarczej. O zaletach spółki komandytowej pisaliśmy w artykule Dlaczego warto przekształcić się w sp.k.? 

 

Jak przekształcić działalność w spółkę komandytową? – przekształcenie kodeksowe

 

Są dwie podstawowe drogi przejścia od działalności gospodarczej do spółki komandytowej. Droga pierwsza to przekształcenie w oparciu o procedurę przewidzianą w kodeksie spółek handlowych. Wymaga ona najpierw przekształcenia w jednoosobową spółkę z o.o., a dopiero w drugiej kolejności w spółkę komandytową. Ta droga przekształcenia zapewnia niemal pełną kontynuację prawną między działalnością a spółką komandytową. Dzięki temu wszystkie decyzje administracyjne będą przysługiwać Ci nadal, a wszelkie umowy będą obowiązywać bez konieczności pytania kontrahentów o zgodę. Tę drogę powinny więc wybrać osoby, które w swojej działalności mają zezwolenia, koncesje lub ważne umowy z kontrahentami, co do których trudno będzie uzyskać zgodę na ich przeniesienie.

 

Jak przekształcić działalność w spółkę komandytową? – aport

 

Druga droga polega na wniesieniu całego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jako wkładu niepieniężnego, czyli tzw. aportu, do założonej wcześniej spółki komandytowej. Ta opcja nie zapewnia pełnej kontynuacji prawnej między działalnością a spółką komandytową. Większość decyzji administracyjnych trzeba będzie uzyskać na nowo, a od przeważającej części kontrahentów trzeba będzie uzyskać zgodę na przeniesienie zobowiązań na nową spółkę. Opcję tę mogą zatem rozważyć osoby, które w swojej działalności nie mają takich ograniczeń jak zezwolenia, koncesje czy trudne do przeniesienia umowy z kontrahentami. Temat rozwinęliśmy w naszym artykule Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę - aport, nowa spółka czy przekształcenie kodeksowe? 

 

Chcesz poznać więcej szczegółów? Skontaktuj się z nami! Pomożemy wybrać Ci właściwą dla Twojej firmy drogę przekształcenia.

 

Magdalena Bobowicz

Powrót