Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    13.05.2012

    Jak potraktować sytuację, gdy komandytariusz wniósł do spółki komandytowej kwotę wyższą niż kwota wkładu określona w umowie spółki? Czy tę nadwyżkę należy wspólnikowi zwrócić? Czy jest ona przychodem dla spółki?

    Nadwyżka pieniężna ponad kwotę, do której wniesienia komandytariusz był zobowiązany zgodnie z umową spółki, stanowi dla spółki korzyść majątkową uzyskaną bez podstawy prawnej. A zatem spółka, zgodnie z art. 405 kodeksu cywilnego, powinna tę nadwyżkę wspólnikowi zwrócić.

     

    Jeśli zaś chodzi o aspekty podatkowe tej sytuacji, to tak długo jak spółka nie zwróci komandytariuszowi nadpłaconej kwoty, po stronie spółki (a dokładniej wspólników) będzie występował przychód z nieodpłatnych świadczeń w wysokości odsetek jakie musiałby spółka zapłacić, gdyby nadwyżkowe środki stanowiły pożyczkę.

     

    Aleksander Gałek

    Tagi komandytariusz wkład

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi komandytariusz wkład