Wojciech Kaptur

    Wojciech Kaptur

    Zapytaj eksperta

    28.03.2012

    Czy wynagrodzenie z umowy o pracę zawartej przez spółkę komandytową z jej komandytariuszem stanowić będzie koszt podatkowy dla tej spółki komandytowej?

    Nie, wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę nie będzie stanowiło kosztu podatkowego dla wspólnika spółki komandytowej.

     

    Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z kosztów uzyskania przychodu wyłączono wartość pracy własnej podatnika. Warto dodać, że w orzecznictwie sądów administracyjnych wskazuje się, że pojęcie pracy własnej jest szerokie i obejmuje wartość wszelkiego rodzaju pracy, niezależnie od postawy prawnej, na jakiej taka praca jest wykonywana, czy następuje to na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło. O problemie tym pisaliśmy szerzej tutaj.

     

    Należy podkreślić, że w spółce komandytowej podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, ale jej wspólnicy. Stąd też wartość pracy własnej jednego ze wspólników będzie kosztem uzyskania przychodu dla pozostałych (ale już nie dla jego samego). Wartość tego kosztu zostanie przypisana pozostałym wspólnikom proporcjonalnie do ich udziału w zysku. Pisaliśmy o tym szerzej tutaj.

    Tagi PIT spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi PIT spółka komandytowa