Wojciech Czernik

    Wojciech Czernik

    Zapytaj eksperta

    02.04.2014

    Czy wspólnik spółki komandytowej przekształconej ze spółki z o.o., w której był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, może opodatkować swoje dochody stawką liniową?

    Tak, może.


    Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT z możliwości skorzystania z opodatkowania wg stawki 19% zostali wyłączeni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał lub wykonuje na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.


    Sytuacja przedstawiona w pytaniu nie mieści się w zakresie cytowanego artykułu, a z pozostałych przepisów ustawy o PIT nie wynikają żadne inne ograniczenia dotyczące wyboru podatku liniowego.

     

    Należy podkreślić, że uczestnicząc w zysku spółki osobowej (jako jej wspólnik) nie świadczymy usług na rzecz byłego pracodawcy (spółki z o.o. czy powstałej w wyniku przekształcenia spółki komandytowej). Dotychczasowi udziałowcy stają się wspólnikami, których dochody, uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (w formie spółki komandytowej), opodatkowane będą zgodnie z przepisami ustawy o PIT. Przychody z udziału w spółce komandytowej mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dnia przekształcenia spółki, pod warunkiem, że spełniony zostanie warunek złożenia oświadczenia w wymaganym terminie.


    Należy pamiętać, że wybór opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym powoduje jednak, że traci się możliwość rozliczania wspólnie z małżonkiem (art. 6 ust. 8 ustawy o PIT).

     

    Dominika Widła

     

    Obejrzyj też nasz film, by dowiedzieć się ja przekształcić Twoją spółkę w spółkę komandytową.

     

     

    Powrót

    Tagi PIT przekształcenie

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi PIT przekształcenie