Paweł Skurzyński

    Paweł Skurzyński

    Zapytaj eksperta

    17.04.2013

    Czy w przypadku jednoczesnego bycia zatrudnionym na podstawie umowy o pracę i bycia wspólnikiem w spółce komandytowej istnieje obowiązek podwójnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

    Nie, nie ma obowiązku jednoczesnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu bycia pracownikiem oraz z tytułu bycia wspólnikiem w spółce komandytowej.

     

    Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlegają m.in. pracownicy oraz osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Zgodnie zaś z art. 8 ust. 6 pkt 4 tej ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in wspólników spółki komandytowej.

    Natomiast art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, że m.in. pracownicy, spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów, są obejmowani ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy.

     

    Oznacza to zatem, że w przypadku jednoczesnego bycia pracownikiem oraz wspólnikiem spółki komandytowej mamy obowiązek opłacania składek tylko z tytułu stosunku pracy. Oczywiście istnieje możliwość dobrowolnego uiszczania tych składek również z drugiego tytułu.

     

    Należy jednak zwrócić uwagę, że warunkiem opłacania składek tylko z tytułu stosunku pracy jest otrzymywanie na podstawie umowy o pracę przynajmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2013 r. wynosi ono 1.600 zł). W przypadku gdy zarabiamy mniej, jesteśmy zobowiązani do uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne zarówno z tytułu pozostawania w stosunku pracy jak i bycia wspólnikiem w spółce komandytowej.

    Inaczej sprawa ma się odnośnie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

    W przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (np. z tytułu bycia pracownikiem oraz wspólnikiem w spółce komandytowej), składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

     

    Oznacza to zatem, że w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne istnieje obowiązek opłacania tych składek zarówno z tytułu stosunku pracy jak i bycia wspólnikiem w spółce komandytowej.

    Paweł Skurzyński

    Tagi składki ZUS spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi składki ZUS spółka komandytowa