Kacper Ziniak

    Kacper Ziniak

    Zapytaj eksperta

    15.07.2011

    Czy suma komandytowa może być określona w umowie spółki w euro?

    Nie, suma komandytowa musi być określona w polskich złotych.

     

    Co prawda żaden przepis kodeksu spółek handlowych nie zastrzega wprost, że sumę komandytową należy wyrazić w polskiej walucie, jednakże większość przedstawicieli nauki prawa stoi na takim właśnie stanowisku i należy spodziewać się, że sąd rejestrowy podzieli ten pogląd i nie zaakceptuje umowy spółki komandytowej, której suma komandytowa będzie wyrażona w obcej walucie.

     

    Jako argument przeciwko możliwości wyrażania sumy komandytowej w walucie obcej podnosi się, że zgodnie z art. 9 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim. A zatem wartość wkładów komandytariusza do spółki komandytowej musi zostać określona w polskich złotych (o możliwości wniesienia wkładów w euro pisaliśmy tutaj). A jako że wartość wniesionych wkładów w relacji do sumy komandytowej określa zakres odpowiedzialności komandytariusza za zobowiązania spółki, to obie te wartości powinny być wyrażone w jednej walucie, którym musi być, ze względu na treść powołanego przepisu ustawy o rachunkowości, polski złoty. Ponadto zwraca się uwagę, że gdyby suma komandytowa wyrażona była np. w euro, a wartość wniesionych przez komandytariusza wkładów w polskich złotych, wówczas mielibyśmy nieprzejrzystą i płynną, ze względu na zmienność kursów walut, sytuację, która utrudniałaby wierzycielom ocenę ryzyka związanego z egzekwowaniem roszczeń od komandytariusza.

     

    Obejrzyj nasz film i przekonaj się, że warto założyć spółkę komandytową.

     

    Powrót

    Tagi suma komandytowa umowa spółki komandytowej

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi suma komandytowa umowa spółki komandytowej