Wojciech Kaptur

    Wojciech Kaptur

    Zapytaj eksperta

    20.03.2013

    Czy spółka komandytowa może skorzystać z jednorazowej amortyzacji?

    Tak.


    Kluczowym aspektem dla tego uprawnienia jest posiadanie przez spółkę statusu małego podatnika lub rozpoczęcie przez nią działalności w danym roku podatkowym. O warunkach, które trzeba spełnić, aby zostać uznanym za małego podatnika pisaliśmy szerzej tutaj.


    Limitu przychodów uprawniający do tzw. jednorazowej amortyzacji oblicza się na innych zasadach niż limit przychodów pozwalający na kwartalne rozliczenie podatku. Organy podatkowe przyjmują, że skoro nabywany środek trwały będzie ewidencjonowany i amortyzowany przez spółkę, to bez znaczenia dla (opisanego wcześniej) limitu przychodów są w tym wypadku pozostałe dochody wspólników z równolegle prowadzonej działalności gospodarczej (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23.10.2012 r., sygn. ITPB1/415-834/12/DP). W związku z tym, limit 1,2 mln euro odnoszony będzie wyłącznie do przychodów spółki komandytowej a nie poszczególnych jej wspólników.

     

    Spełnienie omawianych warunków uprawnia spółkę do dokonania jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym łącznie kwoty 50.000 euro. Limit ten, zgodnie z art. 22k ust. 13 ustawy o PIT przysługuje spółce komandytowej, a nie każdemu ze wspólników z osobna. Oznacza to, że z podatkowego punktu widzenia wspólnicy danej spółki komandytowej muszą „podzielić się” limitem jednorazowej amortyzacji. Zasady przeliczania euro na złotówki są tutaj identyczne jak przy ustalaniu limitu dla małych podatników. W 2013 roku w ramach jednorazowej amortyzacji odliczymy więc łącznie do 205.000 zł.


    Jednorazowej amortyzacji mogą podlegać środki trwałe zaliczone do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, czyli np. maszyny, urządzenia, narzędzia oraz środki transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych. Jednorazowej amortyzacji nie poddamy tym samym budynków czy gruntów, które wykorzystujemy na potrzeby naszej działalności.

     

    Piotr Klebieko

    Tagi PIT spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi PIT spółka komandytowa