Wojciech Kaptur

    Wojciech Kaptur

    Zapytaj eksperta

    14.11.2012

    Czy po przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową zachodzi konieczność wymiany kas fiskalnych?

    Nie, wymiana kas fiskalnych nie jest konieczna. Należy jedynie dokonać odpowiedniej zmiany w pamięci kasy (nazwa spółki wystawiającej paragon).


    Jak wynika bowiem z art. 93a § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa - osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.


    W omawianej sprawie, dojdzie więc do sukcesji podatkowej, czyli przekształcona spółka traktowana będzie jako kontynuator swojego poprzednika i w związku z tym przejdą na nią wszelkie uprawnienia i obowiązki przewidziane w regulacjach prawa materialnego.


    W szczególności należy wskazać, że po przekształceniu w spółkę komandytową nie ulegnie zmianie NIP.

     

    Z kolei przepisy rozporządzenia regulującego warunki korzystania z kas fiskalnych określają, że paragon fiskalny musi zawierać m.in. nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży oraz NIP. Zatem po dokonaniu zmian w nazwie spółki, paragon fiskalny po przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową będzie spełniał wymogi określone w rozporządzeniu.


    W związku z powyższym kasy rejestrujące używane przez spółkę z o.o. mogą być wykorzystywane przez spółkę komandytową pod warunkiem dokonania stosownych zmian w pamięci kasy, w związku ze zmianą nazwy podatnika, która jest drukowana na paragonach fiskalnych z kasy.


    Możliwe jest więc dalsze ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas fiskalnych stosowanych dotychczas, bez konieczności wymiany modułu fiskalnego wraz z pamięcią fiskalną albo zakończenia pracy w trybie fiskalnym. Udział pracownika urzędu skarbowego przy zmianie tych danych nie jest wymagany.


    Prezentowane stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe.

     

    Wojciech Kaptur

     

    Obejrzyj nasz film, by dowiedzieć się ja przekształcić Twoją spółkę w spółkę komandytową.

     

    Tagi przekształcenie spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi przekształcenie spółka komandytowa