Wojciech Kaptur

    Wojciech Kaptur

    Zapytaj eksperta

    12.03.2014

    Czy po przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową mogę jako komandytariusz rozliczyć stratę podatkową, która była wykazana w spółce z o.o.?

    Nie. Wspólnicy spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o. nie mogą rozliczyć straty podatkowej zanotowanej przez spółkę z o.o.


    Co do zasady, spółce komandytowej, powstałej z przekształcenia spółki z o.o. przysługują wszystkie prawa i obowiązki, które przysługiwały spółce z o.o. – regulują to art. 553 § 1-2 Kodeksu spółek handlowych oraz art. 93a § 2 pkt Ordynacji podatkowej. Oznacza to przykładowo, że przekształcona spółka komandytowa kontynuuje rozliczenia podatkowe w zakresie VAT spółki z o.o.

     

    Sytuacja przestawia się jednak inaczej w zakresie podatków dochodowych. Spółka komandytowa w przeciwieństwie do spółki z o.o. nie jest podatnikiem CIT. Spółka komandytowa nie jest również podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych – podatnikami są wspólnicy spółki. W dniu przekształcenia spółka z o.o. jako podatnik CIT przestaje istnieć. Nie ma więc już podmiotu, któremu przysługiwało prawo do rozliczenia straty podatkowej. Żeby więc wspólnicy powstałej w wyniku przekształcenia spółki komandytowej mogli rozliczyć stratę podatkową spółki z o.o. konieczny byłby przepis prawa podatkowego, który wyraźnie wskazywałby na sukcesję podatkową w takiej sytuacji.  Takiego przepisu jednak nie ma. Powoduje to, że w sytuacji przekształcenia spółki  z o.o. w komandytową strata podatkowa przepada. Potwierdza to m.in. interpretacja wydana przez Izbę Skarbową w Krakowie z dn. 17 stycznia 2008 r. sygn. PD-2/41170-106/07.


    Planując zatem przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową należy to uwzględnić i przed rejestracją przekształcenia w miarę możliwości wykorzystać stratę podatkową.

     

    Wojciech Kaptur

     

    Obejrzyj też nasz film, by dowiedzieć się ja przekształcić Twoją spółkę w spółkę komandytową.

     

    Powrót

    Tagi przekształcenie spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi przekształcenie spółka komandytowa