Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    08.08.2012

    Czy od podwyższenia sumy komandytowej trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

    Nie, od podwyższenia sumy komandytowej nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych.

     

    Podatkowi od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podlegają zmiany umów spółek, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania. Natomiast w art. 1 ust. 3 pkt 1 tej ustawy precyzuje się, że w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce osobowej: wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. Nie wymienia się w tym katalogu podwyższenia sumy komandytowej, w związku z czym taka czynność nie powoduje powstania obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Oczywiście możliwa (a nawet częsta) jest sytuacja, gdy podwyższając wkład wspólnika do spółki komandytowej jednocześnie podwyższa się sumę komandytową. Jednakże w takiej sytuacji opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega wyłącznie podwyższenie wkładu i w przypadku gdy kwota podwyższenia wkładu jest różna od kwoty podwyższenia sumy komandytowej, to podstawą opodatkowania jest kwota podwyższenia wkładu.

     

    Aleksander Gałek

    Powrót

    Tagi PCC suma komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi PCC suma komandytowa