Wojciech Czernik

    Wojciech Czernik

    Zapytaj eksperta

    30.03.2011

    Czy od każdego wkładu do spółki komandytowej jest PCC?

    Nie. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC czynnością podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem jest tylko wniesienie lub podwyższenie takiego wkładu, który powoduje zwiększenie majątku spółki. Nie trzeba zatem opłacać PCC od wkładu będącego zobowiązaniem się do świadczenia na rzecz spółki pracy lub usług.

     

    Mimo, że świadczenie pracy lub usług oznacza dla spółki pewną korzyść ekonomiczną, to nie można takiego wkładu uznać za składnik majątku spółki. Eksperci z rachunkowości wprost wskazują, że wykonanie przez wspólnika przyszłych świadczeń na rzecz spółki z całą pewnością nie zalicza się do kategorii aktywów (A.Helin, A.Bernaziuk, R.Kowalski,  Kapitały własne w świetle prawa handlowego, bilansowego i podatkowego w różnych formach działalności gospodarczej, Warszawa 2006, s. 90).

     

    Ze względu na powyższy przepis ustawy o PCC nie ma więc podstaw do opodatkowania takiego wkładu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podobne zdanie prezentują również organy podatkowe, które podkreślają, że wkład do spółki polegający na świadczeniu pracy lub usług nie powoduje podwyższenia podstawy opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych (np. interpretacja IS w Warszawie z 04.07.2008 r. sygn. PL/LM/830/8/CHI/08/PK-411 czy interpretacja IS w Katowicach z 03.03.2010 r., sygn. IBPBII/1/436-318/09/MZ).

    Powrót

    Tagi PCC wkład

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi PCC wkład