Karolina Kulińska-Polak

    Karolina Kulińska-Polak

    Zapytaj eksperta

    22.08.2012

    Czy komplementariusz oraz komandytariusz może pobierać wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki?

    Tak, może, o ile takie uprawnienie wynika z treści umowy spółki.

     

    Przepisy dotyczące spółki komandytowej nie mówią nic o wynagradzaniu wspólników spółki komandytowej z tytułu prowadzenia spraw spółki. W związku z tym odpowiednie zastosowanie znajdują tutaj przepisy o spółce jawnej. Zgodnie z art. 46 Kodeksu spółek handlowych za prowadzenie spraw spółki wspólnik nie otrzymuje wynagrodzenia. Przepis ten ma jednak charakter dyspozytywny (względnie obowiązujący), co oznacza, że wspólnicy mogą umówić się inaczej. Wspólnicy mogą zatem w umowie spółki zastrzec prawo do odrębnego wynagrodzenia dla wspólników lub wspólnika prowadzącego sprawy spółki.  Wynagrodzenie takie nie musi być jednakowe dla wszystkich wspólników prowadzących sprawy spółki. Jeżeli jednak umowa spółki nie przewiduje wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki, wspólnikowi wynagrodzenie nie będzie przysługiwało.

     

    Magdalena Stuczyńska

    Tagi komplementariusz spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi komplementariusz spółka komandytowa