Wojciech Czernik

    Wojciech Czernik

    Zapytaj eksperta

    29.06.2011

    Czy komandytariusz w spółce komandytowej, która osiąga zyski, który jest zarazem członkiem zarządu w spółce z o.o., gdzie otrzymuje wynagrodzenie, może płacić podatek od dochodów z obu tych źródeł wg stawki liniowej 19%?

    Niestety nie.

     

    Cały dochód uzyskiwany ze spółki komandytowej będzie opodatkowany 19% PIT (podatek liniowy), o ile oczywiście komandytariusz zgłosił wybór tego sposobu opodatkowania w urzędzie skarbowym. Natomiast wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu w sp. z o.o., niezależnie od tego czy będzie to odrębna spółka z o.o. czy też komplementariusz w tej w spółce komandytowej, będzie podlegało opodatkowaniu wg skali podatkowej (18% i 32%).W ustawie o PIT dochody uzyskiwane ze spółki komandytowej są bowiem zrównane z dochodami z działalności gospodarczej. W konsekwencji, zgodnie z art. 30c ust. 6 ustawy o PIT, jeżeli podatnik wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym, dochody te nie są łączone z innymi dochodami podatnika (np. z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w spółce z o.o.).

    Tagi PIT spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi PIT spółka komandytowa