Wojciech Czernik

    Wojciech Czernik

    Zapytaj eksperta

    14.03.2012

    Czy jeśli komandytariusz będący osobą fizyczną udzieli spółce komandytowej nieoprocentowanej pożyczki, to czy u drugiego wspólnika powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń?

    Tak, po stronie drugiego wspólnika wystąpi przychód z nieodpłatnych świadczeń proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku spółki komandytowej.

     

    Udzielenie spółce pożyczki bez naliczania odsetek sprawia, że spółka korzysta nieodpłatnie ze środków pieniężnych niebędących jej własnością. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powoduje to powstanie przychodu po stronie spółki (a w konsekwencji  jej wspólników). Takie stanowisko reprezentowane jest powszechnie przez organy podatkowe (m.in. w interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18.05.2010 r. sygn. IPPB1/415-188/11-2/EC).

     

    Wartość tego nieopłatnego świadczenia będzie (z uwzględnieniem proporcji udziału drugiego wspólnika w zysku spółki komandytowej) odpowiadała kwocie odsetek, którą za korzystanie z cudzego kapitału musiałaby zapłacić spółka komandytowa na warunkach rynkowych.

     

    Natomiast po stronie pożyczkodawcy udzielenie nieoprocentowanej pożyczki nie stanowi nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie, w jakim pożyczkodawca uczestniczy w zysku spółki komandytowej, nieodpłatne udostępnienie kapitału jest bowiem świadczeniem „samemu sobie”. Neutralność podatkową takiej sytuacji potwierdzają organy podatkowe (m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25.01.2011 r., sygn. IPPB1/415-980/10-2/EC).

     

    Przykład


    Osoba fizyczna jest komandytariuszem spółce komandytowej i posiada 99% udziału w zyskach sp.k.a sp. z o.o. jest komplementariuszem z 1% udziału w zyskach.?Nienaliczone odsetki od pożyczki udzielonej przez komandytariusza (osobę fizyczną) stanowią przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia proporcjonalnie do prawa udziału w zysku dla komplementariusza (sp. z o.o.). W podanym stanie faktycznym 99% wartości niepobranych odsetek od udzielonej pożyczki będzie neutralne podatkowo a tylko 1% tej wartości będzie stanowiło przychód z nieodpłatnych świadczeń po stronie komplementariusza.

     

    Natomiast o skutkach podatkowych udzielenia przez wspólnika spółce komandytowej pożyczki oprocentowanej pisaliśmy tutaj.

    Tagi pożyczka spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi pożyczka spółka komandytowa