Paweł Skurzyński

    Paweł Skurzyński

    Zapytaj eksperta

    27.03.2013

    Czy dopuszczalne jest zawarcie umowy spółki komandytowej lub jej zmiana pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu?

    Tak.


    Co prawda Kodeks spółek handlowych milczy odnośnie możliwości zawierania lub zmiany umowy spółki komandytowej pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, to dopuszczalność takiego rozwiązania wynika z Kodeksu cywilnego, którego możliwość stosowania w sprawach nieuregulowanych w Kodeksie spółek handlowych wynika z art. 2 tego kodeksu.

     

    Kodeks cywilny dopuszcza zamieszczenie warunku lub zastrzeżenie terminu w każdej czynności prawnej (w tym w umowach), z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie oraz właściwości czynności prawnej. W związku z tym, że żaden przepis Kodeksu spółek handlowych nie zabrania zawarcia/zmiany umowy spółki pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, a także wydaje się, że właściwość czynności prawnej, jaką jest umowa spółki nie stoi temu na przeszkodzie – należy uznać, że dopuszczalne jest zawarcie/zmiana umowy spółki pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

     

     

    Paweł Skurzyński

     

     

    Obejrzyj nasz film i przekonaj się, że warto założyć spółkę komandytową.

     

    Powrót

    Tagi umowa spółki komandytowej

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi umowa spółki komandytowej