Karolina Kulińska-Polak

    Karolina Kulińska-Polak

    Zapytaj eksperta

    31.07.2017

    Czy do wypłaty wspólnikowi zaliczki na poczet zysku potrzebna jest uchwała wspólników?

    O dopuszczalności wypłaty wspólnikom w spółce komandytowej zaliczek na poczet zysku w trakcie roku obrotowego pisaliśmy już tutaj.

     

    O tym czy do wypłaty wspólnikowi zaliczki na poczet zysku potrzebna jest uchwała wspólników rozstrzyga treść umowy spółki. Zgodnie bowiem z art. 121 §2 ksh w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki wymagana jest zgoda komandytariusza, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Kwestię wypłaty wspólnikom zaliczek na poczet zysku należałoby raczej uznać za sprawę przekraczającą zakres zwykłych czynności spółki. A zatem, jeżeli umowa spółki nic by na ten temat nie wspominała, konieczne byłoby wyrażenie zgody przez komandytariuszy, najlepiej w formie uchwały, na wypłatę zaliczki wspólnikom. Jeżeli natomiast umowa spółki wyłączałaby komandytariuszy od wyrażania zgody na czynności przekraczające zakres zwykłych czynności spółki, to ich zgoda na wypłatę zaliczek nie byłaby konieczna.

     

    Gdy rozstrzyganie sprawy zaliczek wymaga uchwały, możliwe jest podjęcie jednej uchwały, zgodnie z którą wspólnikom będą wypłacane co miesiąc zaliczki na poczet zysku w określonej wysokości. Wówczas nie zajdzie konieczność podejmowania uchwał za każdym razem, gdy pojawi się potrzeba wypłaty zaliczki. Dopuszczalne, a nawet wskazane jest jednak uregulowanie tej kwestii w umowie spółki tak, by zasady wypłaty zaliczek były jasne od samego początku. Można na przykład przyznać kompetencję do decydowania o wypłacie zaliczek na poczet zysku komplementariuszowi z własnej inicjatywy lub na wniosek komandytariusza. Wówczas podejmowanie uchwal w tej sprawie nie byłoby konieczne.

    Tagi wspólnicy zysk

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi wspólnicy zysk